3 najważniejsze rzeczy o których musisz pamiętać, planując karierę w XXI wieku

Większość z nas nie wie, co chce robić w życiu, szczególnie w młodym wieku. Gdy pytam ludzi co chcą robić po studiach, często słyszę odpowiedź „nie wiem”. Wielu z nas nie widzi potrzeby planowania kariery ani swojej przyszłości. Nie dziwię się, bo w wielu przypadkach może się ono okazać… nic niewarte.

Już od dłuższego czasu wiem, co chcę robić w życiu. Chcę się rozwijać w projektowaniu graficznym i uczynić z tego moje źródło zarobku. Nie mówię tu tylko o nauce Photoshopa, ale nauki projektowania jako sztuki rozwiązywania problemów poprzez design np. metodologią design thinking. Chcę pracować z firmami, które zmieniają świat na lepsze i ludźmi, którzy są mądrzejsi ode mnie. Rozwiązywanie problemów w kreatywnych zespołach to rzecz, która mnie naprawdę ekscytuje. I to uczucie, gdy widzisz jak to, co zaprojektowałeś naprawdę działa… Bezcenne 😄

Moją pasją jest inspirowanie innych do rozwoju i odkrywanie w nich potencjału – dlatego piszę bloga, prowadzę szkolenia itp. Uwielbiam słuchać historii ludzi, zadawać im pytania i rozmawiać z nimi.

Wiele osób mówi mi „no, w Twoim wieku to ja nie wiedziałem co chcę robić, ale Ty to masz szczęście”. Problem w tym, że ja wiedziałem to intuicyjnie, jednak nie miałem spisanego „planu” w jaki sposób do tego dojdę. Siadłem więc pewnego dnia z zamiarem zaplanowania swojej kariery – spisania sobie w punktach celów jakie chcę osiągnąć. Jednak w czasie gdy próbowałem ułożyć swoją karierę, aby zaplanować miejsce gdzie będę za 5 lat… puknąłem się w czoło.

Jeżeli jedziesz samochodem, musisz wiedzieć dokąd jedziesz. To już wiedziałem. Jednak zdałem sobie sprawę, że to może nie wystarczyć. Przecież prowadząc często musimy zmieniać trasę, kłócić się z GPS-em i słuchać swojego instynktu.

Dlatego planowanie kariery jest ważne, ale może być też nic niewarte. Mogę wyrzucić swój plan kariery do kosza w momencie, kiedy zapomnę o trzech rzeczach, którymi dzisiaj chcę się podzielić z Tobą. Oto one.

1.Bądź elastyczny

Cyfrowa Rewolucja totalnie zmienia oblicze świata. Wszystko zmienia się w tempie o wiele szybszym niż zdajemy sobie z tego sprawę. Internet, wirtualna rzeczywistość i sztuczna inteligencja w ciągu najbliższych lat zmienią sposób w jaki funkcjonujemy i zmienią również rynek pracy. Dlatego uważam, że najważniejszą umiejętnością w tych czasach jest umiejętność dostosowania się i korzystania z okazji.

Dzisiaj nie wybierasz pracy na całe życie. Samo zaplanowanie ścieżki zawodowej nie wystarczy, bo tak naprawdę nie możesz wiedzieć, co będzie za 5 lat. Gdy idziesz na studia, bo chcesz zostać adwokatem dzisiaj już nie możesz mieć pewności, że za 5/10 lat Twojego zawodu nie przejmą roboty. Co wtedy zrobisz?

Trochę z innej beczki – jak myślisz, jakie reklamy przynoszą najlepsze rezultaty i są najbardziej lubiane?

Otóż te, które mają tzw. „timing” i wykorzystują nadarzające się okazje, czyli przykładowo „wojny marek”. Poniższa reklama Ikei wcale nie musiała mieć dużego budżetu, wystarczył pomysł i odpowiedni czas. Dział marketingu zadziałał nadzwyczaj elastycznie 😄

Ikea pomyślała jak może wykorzystać nadarzające się okazje, aby jak najlepiej osiągnąć swój cel. Bądź jak Ikea (nie, nie jest to wpis sponsorowany 😄).

 2. Podążaj za swoją intuicją

Chcę podkreślić jedną rzecz – warto mieć cele. Ja znam swoje priorytety do 2035 roku i wiem dokąd chcę dążyć. Jednak ten wpis powstał dlatego, że w pewnym momencie zapomniałem o jednym ważnym elemencie – o byciu tu i teraz, w teraźniejszości.

Podjąłem więc decyzje, że każdego dnia będę podążał za swoją intuicją. Myślę, że nie jesteśmy w stanie zaplanować sztywnej drogi osiągania celów, wręcz przeciwnie – powinniśmy reagować na zmieniające się czynniki i słuchać swojej intuicji.

Dlatego chcę zachęcić do tego też Ciebie – próbuj nowych rzeczy i nie zatrzymuj się! Intuicja często podpowiada nam rzeczy, których nie podpowie nam doradca zawodowy czy rozpisanie kariery w punktach.

Gdy będziesz kierował się intuicją z czasem nadejdą takie momenty jak ten w życiu Sary Dietschy, która rzuciła studia i zaczęła swoją karierę na YouTube rok temu. Dzisiaj żyje w Nowym Jorku, ma ponad 100 000 subskrybentów, wciąż poznaje niesamowitych ludzi, a w tym roku była ambasadorem firmy Adobe i przemawiała na konferencji Adobe MAX. Gdyby nie słuchała się swojej intuicji, nigdy nie doszłaby do tego miejsca w którym jest.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej od samej Sary, koniecznie obejrzyj ten film.

3. Rozwijaj inteligencję emocjonalną

Oceny w szkole, wyniki na studiach czy zdobycie odpowiedniego dyplomu – czy to jest klucz do przyszłości? Jak myślisz, na co patrzą NAJLEPSI pracodawcy gdy zatrudniają kogoś do pracy?

Ja nie wiem, bo nie zatrudniam ludzi, ale może odpowiedzieć Ci Gary Vaynerchuk, który prowadzi ponad 800-osobową agencję social-media.

Inteligencja emocjonalna to według niego klucz. Jeżeli ktoś jest „dupkiem”, ale ma talent i umiejętności… to co z tego? Jeżeli nie umie panować nad swoimi emocjami i rozpoznawać emocji innych – w pracy z ludźmi jest… bezużyteczny.

Owszem, są firmy, które nie budują właściwej kultury i większość rzeczy osiągasz właśnie poprzez zachowywanie się jak „dupek”. Chcesz pracować w takiej firmie? Ja nie.

Dlatego zamiast zdobywania ocen w szkole czy na studiach, przede wszystkim zadbaj o to, aby znajdować okazję do rozwijania poszczególnych umiejętności: empatii, asertywności, przywództwa, współpracy.

Powiesz „ale ja nie chcę pracować z ludźmi” i ja odpowiem „ok”. Jednak mam dla Ciebie smutną wiadomość – w ciągu najbliższych 5 lat 21 milionów osób wykonujących rutynowe prace biurowe straci pracę. Rynek niewymagający pracy z ludźmi pomniejsza się z roku na rok i będzie zastępowany przez roboty i sztuczną inteligencję.

Pamiętaj – planując karierę bądź elastyczny, podążaj za swoją intuicją i znajduj okazje do rozwijania swojej inteligencji emocjonalnej.

Nie traktuj tego wpisu jak profesjonalnej porady zawodowej. Prawda jest taka, że nie mam o tym pojęcia. Piszę po prostu od serca to, co sam potrzebowałem usłyszeć 😄

Może Ty też masz jakieś rady dotyczące planowania kariery? Możesz się nimi podzielić w komentarzu bądź pisząc na adres jedrzej@rayski.eu.

Dobrego dnia!

Dodaj komentarz