Najlepsze źródła z których nauczyłem się projektowania!

Żyjemy w czasach, kiedy w internecie można nauczyć się praktycznie wszystkiego. Większość wiedzy (szczególnie w zawodzie grafika) na początku zdobywa się właśnie tutaj. Gdy więc zapytacie mnie: „Jak nauczyłeś się designu?” – odpowiem, że w większości to była zasługa tego, że miałem dostęp do wiedzy i inspiracji w internecie. Postanowiłem więc przygotować zestawienie kursów i kanałów na YouTube, które były mi w tym przydatne.

Chcę zacząć od tego, że narzędzi można nauczyć się stosunkowo łatwo. O wiele trudniej nauczyć się „mindsetu” – odpowiedniego rozumowania, które w połączeniu z narzędziami może dać odpowiednie efekty. Dlatego oprócz tego, czego się uczymy w kursach czy na YouTube, dla mnie ważne jest KTO uczy. Zwracam więc uwagę na to, aby ta osoba była doświadczona i wiedziała o czym mówi. Poza tym lubię, jak ktoś daje od siebie więcej niż ja sam oczekuję i przedstawia drogi rozwoju, o których mógłbym nie mieć pojęcia.

Zestawienie podzieliłem na 3 części według kryterium cenowego – na każdą kieszeń (darmowe lub za miesięczną opłatą do 50 zł), nieco droższe (do 300 zł) i takie, które chciałbym kupić, gdy będę miał za co (od 500 zł wzwyż) 😀 Zaczynajmy!

Na każdą kieszeń (darmowe lub za miesięczną opłatą do 70 zł miesięcznie)

  • YouTube

Cena: Za darmo

Swoją naukę projektowania zacząłem od YouTube’a – to najprostsza i najszybsza droga do tego, żeby nauczyć się pożądanej umiejętności. Minusy są takie, że jeżeli chcesz dogłębnie zgłębić jakiś temat to nikt nie poprowadzi Cię do A do Z – musisz spędzić dużo czasu na szukaniu potrzebnych informacji. Bardziej specjalistyczną wiedzę też nie tak łatwo tu znaleźć, bo nie każdy chce się nią dzielić za darmo.

Kogo polecam na YouTube? Ja uczyłem się „mindsetu” od Rana Segalla z Flux, Mackenzie Child, Roberto Blake oraz The Futur.

Oprócz tego obsługi narzędzi graficznych uczyłem się z kanałów Dansky, Swerve Design, Tutvid, Spoon Graphics i od Willa Pattersona. W czasie researchu znalazłem kilka innych kanałów i żałuję, że nie znałem ich wcześniej: Yes I’m a Designer, Tasty Tuts, CreatnProcess i Gigantic.

Jak widzicie, na YouTube można znaleźć naprawdę sporo!

Cena: Pierwszy miesiąc za darmo, potem 12$ miesięcznie lub $96 rocznie

Na początku korzystania ze Skillshare skorzystałem z 3 miesięcy za darmo, a potem wykupiłem subskrypcję na kilka miesięcy. I skorzystałem z tego sporo. W tym serwisie masz dostęp naprawdę do mnóstwa kursów i mnóstwa wiedzy.

Bez przedłużania polecę Wam kilka wartych uwagi kursów.

Po pierwsze, kurs Pauli Scher(kto nie zna tej osoby, trzeba szybko nadrobić!) o projektowaniu dynamicznych brandów; kurs o projektowaniu logo z Aaronem Draplinem; kurs o przechodzeniu na freelance wraz z współzałożycielem platformy dla najlepszych projektantów na świecie – Working not Working i wiele innych. Sprawdźcie!

Cena: Za darmo

Gdy zacząłem się interesować czymś więcej poza projektowaniem logo, wziąłem udział właśnie w tym kursie. Pomaga zgłębić wiedzę na projektowania pod web i rozumienia takich terminów jak UI czy UX. Właściwie nie jest to do końca kurs – tutaj projektanci dzielą się tym, jakie zasoby (książki, różnego rodzaju artykuły, strony) pomogły im nauczyć się kluczowych rzeczy w karierze projektowej. Wszystko to pogrupowane według rozdziałów. Bardzo przyjemne.

Cena: Większość conentu darmowa, konto Premium $19 miesięcznie lub $149 rocznie

Jeżeli już złapiesz podstawy i będziesz chciał rozszerzyć swoje umiejętności w projektowaniu pod web – zobacz kursy na designers.how. Jeszcze z nich nie korzystałem, ale całość wygląda obiecująco!

Cena: od $20 do $30

Sporo ludzi korzysta z tego portalu (ja sam jeszcze nie miałem okazji) – dlatego polecam.Znajdziesz tutaj ponad 700 lekcji na temat designu. Pierwsze 30 dni jest darmowych, więc możesz spokojnie obejrzeć kursy, które Cię interesują.

Nieco droższe (do 300 zł)

Cena: od 299 zł do 459 zł (za wersję Premium)

Wycena własnej pracy to jedna z bardziej niedocenianych umiejętności w karierze projektanta-freelancera. Dlatego tym bardziej się ucieszyłem, gdy kilka dni temu Jacek Kłosiński wypuścił swój najnowszy kurs. Mimo krótkiego upływu czasu myślę, że mimo to mogę go z czystym sercem polecić. Przeszedłem dopiero kilka rozdziałów, ale już zdążyłem doświadczyć, że Jacek włożył mnóstwo serca w przygotowanie tego kursu. Przygotował własną platformę, kurs jest przyjemnie personalizowany i ma różne smaczki, które czynią go bardziej przyjemnym. Nie czekajcie, sprzedaż kończy się już za kilka dni!

Cena: kursy, które polecam kosztują od 60 zł do 160 zł

Sam Eduweb znam za sprawą Grzegorza Roga, który co roku pojawia się na konferencji Element Talks i zawsze dzieli się wiedzą na temat najnowszych narzędzi w projektowaniu pod web i mobile. Warto sprawdzić tą platformę dla samego Grzegorza i jego kursów – jeżeli chcesz się nauczyć najnowszych nowinek w języku polskim chyba nie znajdziesz lepszego miejsca. Nie znam nikogo innego, kto robiłby kursy np. z Framera, Sketcha lub Figmy, czyli obecnie najpopularniejszych narzędzi do projektowania aplikacji i stron za wielką wodą.

Cena: Aktualnie $50. Normalnie $150

Bryn Jackson, amerykański projektant, w wywiadzie dla Interface Lovers stwierdził: „Design i development zbliżają się do siebie coraz bardziej. […] Najlepszy krok do tego, żeby podwyższyć swoją wartość to nauczyć się kodować. Żaden design nie jest zbyt cenny dopóki nie jest używany przez ludzi.”

Po przeczytaniu tego wywiadu stwierdziłem, że chcę się nauczyć technologii, która pozwoli mi budować aplikacje w systemie, którego używam na codzień – iOS. Akurat kilka dni po tym natrafiłem na ten kurs, przeczytałem historię jego powstania i postanowiłem, że to będzie dobry zakup. Przemówił do mnie fakt, że kurs jest skupiony na stworzeniu konkretnego produktu, co czyni go bardziej motywującym. W dodatku wiedza jest podana w bardzo przystępny sposób. Cóż… teraz wszystko przede mną!

CreativeLive

Cena: Darmowe kursy na żywo, od $20 do $200 i więcej

Platforma założona przez Chase Jarvisa, znanego fotografa. Warto zajrzeć chociażby przez to, że mają codziennie kursy na żywo w których można wziąć udział za darmo!

Logocore

Cena: $60

Odkryłem ten kurs w czasie researchu do tego wpisu – za 60$ dostajesz dostęp do solidnej wiedzy dla początkujących na temat projektowania logo. Myślę, że warto, jeżeli nie chcesz tracić czasu na przeglądanie YouTube i od razu mieć dostęp do uporządkowanej wiedzy.

Takie, które chciałbym kupić pewnego dnia 😁

Proximity School

Cena: $249

To byłby pierwszy kurs, który bym kupił gdybym chciał zacząć karierę w projektowaniu i przy okazji miał $249 do wydania. Strona mówi sama za siebie – „Zostań światowej klasy projektantem, nie kolejną małpą od grafiki”. Jeżeli więc macie większe ambicje, to ten kurs jest idealny.

CreativeClass

Cena: około $300

Jeżeli postanowię bardziej rozwinąć swój biznes freelancerski, to będzie pierwszy kurs, którego kupno rozważę jako wrzucenie w koszty. Głównie ze względu na Paula Jarvisa, którego znam i szanuję 😉

Strategy Masterclass

Cena: od $119 do $999

Jak wspomniałem na początku, narzędzi można nauczyć się stosunkowo łatwo. Trudniej nauczyć się strategii – a tutaj mamy kurs stworzony przez człowieka z 27-letnim doświadczeniem właśnie w tym temacie.


Oczywiście, to nie wszystko. W internecie jest z pewnością masa wiedzy, której ja sam nie jestem świadom. Dlatego chciałbym, abyśmy stworzyli ten wpis wspólnie – jeżeli macie jakieś kursy, kanały na YouTube odnośnie nauki projektowania, które polecacie – napiszcie koniecznie w komentarzu! Będę aktualizował wpis na bieżąco, jeżeli pojawią się ciekawe propozycje 🙂

Tymczasem, bierzcie i uczcie się z tego wszyscy!

Dodaj komentarz