Najciekawsze linki dla projektantów (i nie tylko) / Czerwiec 2016

Codziennie znajduję mnóstwo ciekawych materiałów w Internecie. Wybrałem dla Was osiem najciekawszych linków, które okazały się dla mnie wyjątkowo użyteczne – od projektowania, przez prowadzenie biznesu po content marketing.

*W tym miesiącu większość polecanych przeze mnie materiałów jest w języku angielskim, ale mam nadzieję, że w przyszłych miesiącach będę mógł polecać również coraz więcej w języku polskim 😃

 

Bierzcie i korzystajcie 😃

Skąd się biorą dobre pomysły? / FLUX, Ran Segall

 

W tym miesiącu robiłem branding dla klienta i w pewnym momencie utknąłem w miejscu. Ten film ruszył mnie z niego dzięki pewnej prostej idei – „Zrób porządny research (dowiedz się jak najwięcej o Twoim kliencie), a w pewnym momencie coś zaskoczy w Twoim mózgu.” Może brzmi to banalnie, ale rzeczywiście tak było. Mózg potrzebuje sporo czasu, żeby zacząć „łączyć kropki” i trzeba mu dostarczać bodźców, aby te kropki łączył. Doświadczyłem tego, że im głębsza wiedza o kliencie i jego branży, tym lepszy końcowy projekt.

 

Przy okazji, bardzo polecam cały kanał Flux. Ogląda się bardzo dobrze (prawie jak serial dla projektantów graficznych) z tego względu, że vlogi Rana są bardzo personalne i kręcone w każdy roboczy dzień tygodnia. Ran na bieżąco dzieli się wiedzą i przemyśleniami – na temat tworzenia produktów przez projektantów, projektów pobocznych, prowadzenia własnej firmy, produktywności, brandingu, narzędzi dla projektantów i książek, które warto przeczytać. Całe mnóstwo dobroci 😃

 

1

 

Poradnik zdobywania klientów / The NuSchool

 

The NuSchool to projekt Rana Segalla (o którym już dziś wspominałem), który pomaga projektantom lepiej prowadzić biznes dzięki lekcjom „szczerego marketingu”. Zapisałem się do listy mailingowej NuSchool i od razu na mojej skrzynce zaczęło się pojawiać mnóstwo wartościowych treści. Między innymi – poradnik do zdobywania klientów.

Mimo, że sporo rzeczy już wiedziałem na ten temat, to był napisany w tak przystępny sposób, że na nowo uświadomił mi kilka rzeczy, m.in. dlaczego warto prowadzić bloga, spotykać się z ludźmi biznesu i znaleźć mentora 😉 Polecam NuSchool’owy newsletter 😉

 

2

 

40 rzeczy, których nauczyłem się prowadząc studio projektowe / The Smart Creative

 

Jason Lee na swoim blogu podzielił się 40-stoma rzeczami, których nauczył się podczas prowadzenia studia projektowego. Mnóstwo wiedzy wypływającej z doświadczenia. Nic, tylko wdrażać u siebie i uczyć się na cudzych błędach.

 

3

 

Kompleksowy poradnik do budowania blogowej społeczności / Quicksprout, Neil Patel

 

Bardzo rozbudowany i obszerny poradnik „gwiazdy” content-marketingu Neila Patela na temat prowadzenia bloga i budowania społeczności. Zdecydowanie ułatwia prowadzenie bloga „eksperckiego”, więc również projektowego.

Dowiesz się tutaj, kim są influencerzy i dlaczego należy brać ich pod uwagę przy sporządzaniu notek na bloga; dlaczego warto poddawać nasze notki „recyklingowi” i przede wszystkim – jak zbudować społeczność, która da Ci pozwolenie na sprzedawanie im Twoich produktów/usług. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat content-marketingu (marketingu treści), blog Quicksprout jest jednym z najlepszych źródeł. Zdecydowanie polecam.

 

4

 

5 dróg do osiągnięcia „flow” / Verywell

 

W pracy projektowej utrzymanie „flow” na właściwym poziomie to bardzo ważna rzecz. Szczególnie, jeżeli czas nas goni i musimy tworzyć wysokiej jakości koncepcje dla kilku klientów w tygodniu. Ten artykuł przede wszystkim uświadomił mi, że ważniejsze jest skupienie się na procesie, aniżeli na efekcie końcowym.

Jeżeli zadbamy o to, aby proces przebiegał odpowiednio, osiągnięcie odpowiedniego efektu końcowego będzie prostsze. Dlatego nie przerywajmy pracy Facebookiem, miejmy jasne cele i mierzmy siły na zamiary 😉

 

5

 

HackDesign

 

Mnóstwo praktycznej, projektowej wiedzy w jednym miejscu. Ponad 50 lekcji na temat designu i mnóstwo ciekawych linków – od typografii, przez user experience po projektowanie ikonek i karierę freelancera. Tyle tego, że jeszcze się nie przekopałem 😉

 

6

 

Startupy, oto jak działa design

 

Tym razem poradnik nie dla projektantów graficznych, ale dla przedsiębiorców – na temat wagi designu w biznesie. Mnóstwo ciekawych danych i wiedzy, która może zmienić punkt widzenia.

 

7

 

The Design Kids

 

The Design Kids to globalna społeczność projektantów graficznych, głównie studentów. Pomaga projektantom się inspirować, angażować i zostać zatrudnionym poprzez szereg różnych aktywności. Pomysł mi się bardzo spodobał ze względu na nacisk na tworzenie lokalnej społeczności.

 

Na razie działania społeczności odbywają się tylko na terenie Australii, Nowej Zelandii i USA (więc jednak nie do końca globalna :D), to jednak nie przeszkadza w czytaniu ciekawych wywiadów i odkrywaniu tego, co się dzieje w projektowej społeczności na całym świecie. Całe mnóstwo inspiracji. Może kiedyś trafi do Polski 🙂

 

Chcesz otrzymywać więcej ciekawych linków prosto na Twoją skrzynkę? Zapisz się do newslettera.

 

Dodaj komentarz