Oddychaj głęboko

Jedną z najtrudniejszych rzeczy w rozwoju osobistym jest to, że czynników źle wpływających na jakość naszej pracy jesteśmy czasem głęboko nieświadomi. Tak było u mnie z… oddychaniem.

Ponad pół roku temu przeczytałem artykuł Lindy Stone w którym pisała o „bezdechu ekranowym” – „płytkim oddechu lub zaprzestaniu oddychania podczas wpatrywania się w ekran komputera, telewizora lub urządzenia mobilnego”. Autorka wykazuje w artykule, że bezdech ekranowy ma znaczny wpływ na poziom stresu – prowadzi do zakwaszenia organizmu i zaburzenia równowagi dwutlenku węgla, tlenu i tlenku azotu. Źle wpływa na układ nerwowy, wprowadzając umysł w podświadomy „tryb walki lub ucieczki”. W tym trybie przestajemy panować nad naszymi odruchami, więc zaczynamy więcej jeść i nie jesteśmy świadomi tego, kiedy jesteśmy głodni a kiedy najedzeni. To wszystko może prowadzić do przewlekłego stresu, nadwagi a nawet depresji.

Szczerze mówiąc – gdy dowiedziałem się, że oddychanie tak znacząco może wpływać na mój organizm, byłem w szoku. Rzeczywiście, siedząc przy odruchowo wpadałem we wspomniany „bezdech ekranowy”. Znacznie wpływało to na moją zdolność skupiania uwagi i twórczego myślenia.

Aby radzić sobie z „bezdechem ekranowym” autorka poleca dwie techniki: oddychanie przeponowe i oddychanie metodą Butejki.

Jeżeli czujesz się zaskoczony, koniecznie sprawdź 😉 A potem odetchnij głęboko.

Dodaj komentarz