Ulepszaj swoje pomysły

Historia kaizen, czyli filozofii „ciągłego doskonalenia”, ma swój początek w japońskiej Toyocie. Ta rewolucyjna koncepcja polegała na tym, że pracownicy odpowiedzialni za proces produkcji zgłaszali małe zmiany, które według nich powinny zostać wprowadzone. Dziś 90% ulepszeń w samochodach Toyota pochodzi właśnie z sugestii pracowników. Nie da się stworzyć samochodu idealnego, tak samo systemu edukacji. Natomiast da się tworzyć (bo według kaizen wszystko jest nieustannym procesem) najlepszy z możliwych.

Ja sam stosuję filozofię kaizen w moich projektach. Nadszedł więc czas ulepszyć jeden z nich. Dziś Jacek Kłosiński opublikował podsumowanie dziennika po 90 dniach. Nie będę się powtarzał, ale moje odczucia są bardzo podobne. Piszę codziennie i mogę pisać codziennie. Sprawia mi to przyjemność. Nie jest to dla mnie obciążenie. Jednak czuję, że czas coś ulepszyć.

Stworzyłem dziennik, aby nauczyć się systematyczności. Chciałem, aby pisanie weszło mi w krew. Dzisiaj, po 22 dniach pisania widzę, że pisanie jest dla mnie bardziej naturalne i nadal zamierzam kontynuować codzienne przelewanie myśli na klawiaturę. Jednak…

Jednak chcę to robić w dłuższych formach. Czuję, że krótkie formy nie są na tyle wartościowe, na ile bym chciał. Blog w czasie pisania dziennika stoi w miejscu i świeci pustkami (a cel był dokładnie odwrotny). Chcę dawać Tobie więcej wartości i czerpać z pisania więcej satysfakcji. Dlatego tak jak Jacek Kłosiński przerzucam się na dłuższe formy i rezygnuję z dziennika. Owszem, naśladuję Jacka (w końcu pisałem o mentorach 😀), ale z drugiej strony staram się wyciągać wnioski. Nie warto robić czegoś na siłę.

Czegokolwiek nie robisz – może realizujesz jakiś projekt, może prowadzisz biznes – nie trzymaj się sztywno formy, którą ustaliłeś na początku. Rzeczy lubią ulegać zmianie. To czego się nauczyłem z dziennika to żeby robić swoje i być systematycznym, ale przede wszystkim aby z uporem maniaka nie robić nic na siłę.

Dodaj komentarz