Zmieniaj świat

Czy podjęlibyście się założenia firmy, która opiera się na założeniu, że ludzie będą przyjmować obce osoby do swoich domów, aby tam spały? Joe Gebbia i Brian Chesky, założyciele firmy AirBnb, podjęli się właśnie takiego zadania. W swoim wystąpieniu na TEDx Joe opowiada, co dokładnie przyczyniło się do sukcesu ich portalu.

Joe i Brian ukończyli Rhode School of Design. Niestety, dwa lata po ukończeniu tej szkoły nie mieli pracy, czynsz w ich mieszkaniu się podwyższał a współlokator właśnie się wyprowadzał. Joe był załamany. Jednak w ich mieście miała się odbyć konferencja o designie, a w hotelach nie było miejsc. Wpadli więc z Brianem na pomysł, aby zarobić kilka groszy i w swoim mieszkaniu urządzić hotel i ugościć ludzi na dmuchanych materacach rozstawionych na gołej podłodze.

Zaprojektowali prostą stronę i nazwali ją „Airbed and Breakfast”. Przyjechało trzech gości i za 20 dolarów za noc robili im śniadania i udostępnili swoje mieszkanie. Konferencja się skończyła, a Brian i Joe byli w tym czasie zaprzyjaźnili się z nowymi gośćmi. Po ich wyjeździe zapytali siebie nawzajem – a co, gdyby tak zrobić z tego biznes?

Dziś Airbnb udostępnia ponad 123 miliony noclegów (!), ale nie było łatwo. Zbudowanie zaufania musiało trochę potrwać. Inwestorzy na początku wyśmiali ich pomysł. Jednak chłopaki wzięli się do roboty i przemyśleli w jaki sposób ma wyglądać portal. Każdy element został zaprojektowany w taki sposób, abyś mógł się odstresować przed podróżą do danej osoby – przeczytać opinie o niej, przywitać się, zobaczyć jej mieszkanie i poznać bliżej zanim w ogóle tam przyjedziesz. Dzisiaj Brian i Joe są miliarderami. Jak patrzę na ich sukces to widzę tam dwa wyróżniki – dobry design, odpowiadający na potrzeby rynku pomysł i dobra obsługa klienta. Hmm… i oczywiście łut szczęścia.

Dobry i przemyślany design jest w stanie zmienić wiele. Dlatego mam większe ambicje niż tylko robienie bannerów do internetu, papierów firmowych i wizytówek dla klientów. Wierzę, że moją pracą mogę przyczynić się do tego, jak wygląda świat.

A Ty? Myślisz, że jesteś w stanie zmieniać świat (choć odrobinę) dzięki swojej pracy?

Dodaj komentarz