Gratulacje! Jeżeli wszedłeś w ten wpis, to prawdopodobnie chcesz zrobić jedną z najlepszych rzeczy, które dotychczas robiłeś w życiu właśnie w 2019 - nauczyć się projektowania graficznego.
Postanowiłem Ci ułatwić to zadanie i podzielić się z Tobą 5 prostymi poradami, które sam chciałbym usłyszeć, kiedy zaczynałem moją przygodę z projektowaniem ponad 5 lat temu. Do dzieła!
1) Zawsze otaczaj się ludźmi od których się czegoś nauczysz
Pierwsza rzecz - potrzebujesz ludzi, którzy pokażą Ci drogę. Inaczej będziesz błądził od kursu do kursu i od filmiku do filmiku. Dlatego musisz rozważyć w jaki sposób dostarczysz sobie dostęp do osób, które są lepsze od Ciebie w projektowaniu.
Możesz pójść na studia, gdzie otrzymasz te osoby "w pakiecie", albo możesz nie iść na studia i sam poszukać tych osób. Decyzja należy do Ciebie.
Ja zdecydowałem się na tą drugą opcję (o czym pisałem nieco więcej we wpisie "Dlaczego zrezygnowałem ze studiów projektowania graficznego?") i powiem jedno - to nie jest taka łatwa rzecz do zrobienia.
Najlepsze co możesz zrobić, jeżeli chcesz zdecydujesz się na wariant numer dwa, to:
a) znaleźć najlepszy zespół w Twojej okolicy (albo i nie w okolicy)
b) zrobić wszystko to, co możesz, żeby dostać tam staż
c) zacząć uczyć się jak najwięcej możesz od tych ludzi i zadawać dobre pytania.
Brzmi prosto, ale często wcale takie nie jest. Ja osobiście doświadczyłem, że to jest najlepsza forma nauki - więcej nauczyłem się przez 5 miesięcy w Neconie niż 4 lata w Technikum Organizacji Reklamy.
Jednak rozumiem, że może niekoniecznie chcesz zacząć pracować w tej branży, ale po prostu chcesz się nauczyć projektować. Wtedy tak czy siak - zacznij poznawać projektantów.
Idź na event (na przykład Dribbble Meetup w Twoim mieście, konferencja Element Talks w Warszawie), dodaj się do grupy na Facebooku (polecam grupy Polish Designers i Forum Praktyków Brandingowych) lub innej społeczności, zapisz się na kurs Sztuka Projektowania - zrób to, co możesz żeby poznać osoby, które są w tym lepsze od Ciebie i zacznij im zadawać pytania.
Oszczędzisz sobie wiele trudu i błądzenia po omacku, serio.
2) Rób projekty dla siebie
Pamiętam ten moment, kiedy jeszcze kilka lat temu kupowanie ryzy papieru A4 składającej się z 500 kartek wywoływało u mnie skrajne podekscytowanie. Wiedziałem, że tak oto będę miał na czym rysować przez najbliższe 2 miesiące.
Swoją przygodę z grafiką zaczynałem właśnie od rysowania komiksów (znajdziecie je w archiwum) i pamiętam, że potrafiłem siedzieć do 6 godzin (albo i dłużej) w sobotę i niedzielę spędzając czas tylko na rysowaniu. Nikt mnie do tego nie zmuszał.
Nie musisz od razu zaczynać od pracy dla klientów czy projektów biznesowych. Chciałbym, żebyś znalazł/a dla siebie podobne miejsce - miejsce, gdzie dajesz się ponieść wyobraźni i robisz coś, co naprawdę sprawia Ci radość.
Dlatego dobrym pomysłem jest stworzenie "projektu pobocznego" - projektu, który robisz tylko dlatego, że chcesz. Taka forma zawsze daje mega motywację do dalszego rozwoju.
Potrzebujesz inspiracji? Zobacz wpis o 10 inspirujących projektach pobocznych albo o Antonie Repponenie.
3) Znajdź jak najlepsze źródła wiedzy
Zrób listę kursów, które będziesz przerabiał przez najbliższe 3 miesiące - na przykład na portalu Skillshare (klikając w link otrzymasz 2 miesiące za darmo). Zapytaj projektantów, którzy Cię inspirują skąd się uczyli tych rzeczy, które umieją i korzystaj z tych źródeł. Staraj się dociec skąd ludzie wiedzą jak robić rzeczy, które robią!
Jeśli potrzebujesz podpowiedzi, możesz zajrzeć też do wpisu "Najlepsze źródła z których nauczyłem się projektowania".
Nie wiesz jakich rzeczy masz się zacząć uczyć? Znajdź ofertę pracy, która Cię kręci najbardziej i zacznij się uczyć tych rzeczy, które są w tej ofercie.
Przykładowo - tutaj opis umiejętności, które trzeba opanować na stanowisko Brand Designera w jednej z moich ulubionych agencji - Red Antler:
4) Dobrze opanuj podstawy
Banalne, ale bardzo ważne - ćwicz jak najwięcej typografię, kolory i kompozycję i pamiętaj o tych składowych w każdym projekcie.
Zwracaj uwagę na poniższe kwestie i zagadnienia:
Typografia
- Jak łączyć fonty?
- Kompozycja tekstu
- Jak unikać podstawowych, głupich błędów typograficznych?
- Jak sprawić, żeby tekst był bardziej czytelny?
- Jak dobierać font do tego, co reprezentuje brand?
- Gdzie będziesz szukał inspiracji?
- Jak dobrać idealny font do danej marki/projektu?
Aby się tego nauczyć dotychczas zainwestowałem w kurs Typewolf na temat typografii, który jest dość drogi - kosztuje $399, ale wart swojej ceny.
Kolory
- Jak tworzyć dobre palety kolorów?
- Jak zbalansować dwa pozornie różne kolory?
- Jak stworzyć odważne połączenia kolorystyczne?
- Jakie znaczenie mają poszczególne kolory i jak to może wpływać na markę?
- Jakie jest znaczenie kontrastu kolorów?
- Jak używać koloru, aby projekty były bardziej czytelne?
- Gdzie będziesz szukał inspiracji?
Kompozycja
- Jak wprowadzić przemyślaną strukturę?
- Jak grać "białą przestrzenią"?
- Jak wprowadzić rytm i spójność do kompozycji?
- W jaki sposób stworzyć odważne kompozycje?
- W jaki sposób wybrać kompozycję do uczucia, jakie ma wzbudzać projekt?
5) Skup się na jednej rzeczy na raz
Z tym punktem mam duży problem, ale tym bardziej stwierdziłem, że go tutaj umieszczę.
Sprawa wygląda tak - naprawdę ciężko mi zacząć się uczyć jednej umiejętności i nauczyć się jej naprawdę dobrze. Kiedy zaczynam się uczyć na przykład projektowania logotypów, to nagle stwierdzam, że w sumie strony internetowe też są ekstra - i w końcu robię uczę się tych wszystkich rzeczy na raz... ale żadnej nie uczę się na 100%! Coraz bardziej się przekonuję, że jest naprawdę duża wartość w skupieniu się na jednej rzeczy.
Co bym więc zrobił inaczej, gdybym miał od początku zacząć się uczyć projektowania w wolnym czasie? Dobrze opanował daną dziedzinę i potem przechodził do uczenia się następnej.
Prosty przykład: jeśli chciałbym się nauczyć projektowania aplikacji mobilnych, podejmuję się wyzwania Daily UI i projektuję jeden element interfejsu codziennie przez 100 dni. Jeżeli potem stwierdzam, że chcę się nauczyć hand-letteringu - rysuję codziennie jedno słowo/zdanie przez 100 dni. Jeżeli po tym wszystkim jednak odzywa się we mnie marzenie, że chcę się skupić na projektowaniu logo - projektuję jedno logo codziennie przez 100 dni - i tak dalej...W taki sposób w rok jestem w stanie ogarnąć 3 różne skille na dobrym poziomie.
Ta porada wcale nie polega na tym, że masz nie próbować różnych rzeczy. Próbuj różnych rzeczy, ale staraj się skupiać na jednej rzeczy na raz i bądź konsekwentny.
Jeżeli czujesz, że to nie to - też nie musisz kończyć tych 100 dni na siłę. Jeżeli jednak czujesz, że to jest właśnie ta dziedzina w której powinieneś być dobry, ale czujesz zniechęcenie - nie poddawaj się.
I piszę to też do siebie.
Powodzenia w nauce projektowania w 2019!
Podziel się w komentarzu - jakie Ty masz sposoby na naukę projektowania?
No comments.